W dniach 11 – 16 kwietnia br. Centrum Geoturystyczne w Lipsku Polesiu stało się zagłębiem ciekawych wydarzeń, a to za sprawą współpracy Gminy Zamość z Muzeum Narodowym w Lublinie oraz Muzeum Historii i Kultury w Oslo. Dzięki temu partnerstwu przez ten czas można było odwiedzić to miejsce i obejrzeć mobilną wystawę edukacyjną pn.: „Magia ornamentów. Skarby archeologii Lubelszczyzny”. Podstawowym założeniem projektu było trójwymiarowe zdigitalizowanie najcenniejszych zabytków archeologicznych z regionu lubelskiego, a dzięki temu ukazanie kontaktu dawnych społeczności na naszego regionu z pozostałymi kulturami Europy.
W przeciągu tych kilku dni odbyło się bardzo wiele ciekawych warsztatów, prezentacji, wykładów, w których uczestniczyli głównie uczniowie szkół gminy Zamość ale również goście odwiedzający Roztocze oraz przedstawiciele różnych organizacji z branży turystycznej i mieszkańcy regionu.
Dzięki przeprowadzonym zajęciom, odwiedzający dowiedzieli się jak wygląda zastosowanie technologii 3D do celów ochrony, konserwacji, rekonstrukcji i promocji archeologicznego dziedzictwa kulturowego. Uczestnicy dzięki przygotowanej wystawie przebyli nie tylko podróż przez historię, ale także aktywnie angażowali się w interaktywnym doświadczeniu, które zachęcało do odkrywania dziedzictwa archeologicznego regionu lubelskiego w nowatorski sposób.
Oprócz zajęć z archeologii, wykorzystując przepiękne okoliczności samej miejscowości, określanej często jako „Brama Roztocza”, przeprowadzone zostały zajęcia z edukacji przyrodniczo-leśnej przez kol. Jarka Kuchtę vel. Drzewiasty, który przynależy do dwóch kół łowieckich w Okręgu Zamość: „Bieliku” i „Świcie”. Młodzi biolodzy dowiedzieli się o florze i faunie Roztocza (przejście ścieżką dydaktyczną), pracy myśliwego i leśnika na rzecz ochrony polskiej przyrody oraz rozpoznawali dźwięki leśnych zwierząt oraz gatunki drzew lasotwórczych. Oprócz tego otrzymali informacje jak należy zachować się w lesie na wypadek spotkania się z dzikim zwierzęciem, wprowadzone zostały również elementy survivalu, min. w postaci umiejętności rozpalania ognia czy przedstawiony został podstawowy ekwipunek leśnego wędrowca.
Podsumowując założenia Organizatorów, należy stwierdzić jednogłośnie, że taka wielowątkowa formuła zajęć praktycznych poprzeplatanych teorią sprawdziła się w 100 procentach.
Gratulujemy pomysłu i trzymamy za kolejne podobne inicjatywy.